Hvorfor kjøpe godis når du kan lage det selv? Dette deilige gelégodteriet inneholder plommer og rabarbra som bidrar til vitaminer, mineraler og kostfiber. I tillegg får du litt proteiner fra gelatinet. Det er sunt, sukkerfritt og litt syrlig men velger du å rulle det melis får du en søtere variant. Og du, om du ønsker å bruke vanlig sukker istedenfor Sukrin er det ikke krise, det er ikke store mengder det er snakk om!
Ingredienser
- 1 liten stilk rabarbra (ca. 80 g)
- 2 stk plommer (ca. 120 g)
- 2-4 ss sukrin gold
- 5 plater gelatin
- 1 dl vann
- valgfritt: sukrinmelis til å rulle godteriet i tilslutt.
Oppskrift
- Bløtlegg gelatinplatene i minst 5 min. I mellomtiden skreller og hakker opp rabarbra og plommene.
- Ha plommene og rabarbraen i en kjele sammen med 1 dl vann og Sukrin. Kok møre (ca. 5 min). Mos blandingen til en puré med en stavmikser eller blender. Smak til med sukrin. Klem vannet ut av gelatinbladene og smelt gelatinen i den varme pureen. Rør rundt til du er sikker på at all gelatinen er smeltet. La pureen stå å bli avkjølt før neste steg.
- Ha den avkjølte pureen i en boks/form kledd med plastfolie og sett i kjøleskapet til den har stivnet (minst 4 timer).
- Del gelégodteriet opp i terninger. Ønsker du et enda søtere resultat kan du rulle terningene i sukrinmelis.
Notater
- Sukrin gold og sukrinmelis kan erstattes med brunt sukker eller honning og vanlig melis. Godteriet blir ikke helt sukkerfritt men det er ikke snakk om store mengder.
Ps: lager du noen av oppskriftene mine? Del de gjerne på instagram! Tagg @pt_tonjemeinstad og #tonjesmuskelmat så ser jeg hva du lager 🙂