Denne desserten smaker tusen ganger bedre enn navnet tilsier og du ville aldri gjettet at den var laget med gamle brødrester. Her har du mulighet til å bli en matredder ved å bruke opp restene du har i kjøleskapet og gjøre de om til en deilig dessert. Her er min sunne variant.
Ingredienser
(2-3 porsjoner)
- 4 skiver brød (jeg brukte grovbrød)
- 3 egg
- 4 ss søtning (jeg brukte sukrin gold)
- 2 ts vaniljesukker/essens
- 150 g créme fraîche
- 100 g fryste skogsbær
- 50 g mørk sjokolade
- Valgfritt (men sterkt anbefalt!!!) tilbehør: vaniljeis, vaniljesaus, vaniljeyoghurt
Oppskrift
- Forvarm stekeovnen til 180 grader.
- Bland sammen egg, søtning, vaniljesukker og créme fraîche i en bolle. Fjern skorpen på brødskivene (valgfritt) og skjær brødskivene i biter. Vend brødet inn i eggeblandingen og la stå i 15-30 min til brødet har absorbert mesteparten av væsken.
- Ha blandingen over i en ildfast form, strø over bær og sjokolade og stek i ovnen på 180 grader i ca. 20-30 min til puddingen er gylden og fast. Server med vaniljeis, vaniljesaus, vaniljeyoghurt eller lignende.
Notater
- Grovt brød kan erstattes med glutenfritt brød, loff, tørre boller etc.
- Créme fraîche kan erstattes med annet meieriprodukt som kesam, yoghurt eller melk.
- Vaniljesukker kan erstattes med vaniljeessens eller sløyfes.
- Sukrin gold kan ersattes med honning, sukker, brunt sukker eller annen søtning.
Har du laget noen av oppskriftene mine? Del de gjerne på Instagram og tagg #tonjesmuskelmat og @pt_tonjemeinstad så ser jeg hva du lager! 🙂